The Cost of Juicing

Yesterday I added photos of the fruits and vegetables I used for juicing as I calculated how much it cost and would make. Today I will try to give you as much details on the cost of having fresh juice.

Fresh fruit and vegetable juice

Yummy fresh juice made with fruits and vegetables.

The shopping trip for just the fruits and vegetables I used for juicing cost me $37.59. I did my shopping at Sprouts Farmers Market. To give you a better idea of what I bought, see the photo gallery from yesterday and here is a list of everything I purchased and cost.

Apricots 0.58 lbs @ $3.99/lb = $2.31

Asian Pears 1 @ $0.99 = $0.99

Blackberries 2 @ $0.99 = $1.98

Blueberries 3 @ $0.99 = $2.97

Bok Choy 1.37 lb @ $0.89/lb = $1.22

Brussels Sprouts 0.37 lb @ $1.99/lb = $0.74

Bunch Spinach 1 @ $0.99 = $0.99

Celery Stalks 1 @ $0.99 = $0.99

Cilantro 1 @ $0.49 = $0.49

Cucumbers 2 @ $0.49 = $0.98

D”Anjou Pears 1.18 lb @ $0.99/lb = $1.17

Fuji Apples 0.68 lb @ $0.99/lb = $0.67

Garlic 3 @ 3 for $1.00 = $1.00

Ginger Root 0.59 lb @ $2.99/lb = $1.76

Granny Smith Apples 0.98 lbs @ $0.99 = $0.97

Green Kale 1 @ $0.99 each = $0.99

Italian Squash 1.28 lb @ $1.69/lb = $2.16

Kiwi 3 @ 3 for $1.00 = $1.00

Limes 3 @ 3 for $1.00 = $1.00

Napa Cabbage 1.73 lb @ $0.69/lb = $1.19

Navel Oranges 1.85 lb @ $0.88/lb = $1.63

Pink Grapefruit 1 @ $0.49 = $0.49

Red Bell Peppers $0.88 each = $0.88

Roma Tomatoes 0.89 lb @ $0.88/lb = $0.78

Rome Apples 0.98 @ $0.99/lb = $0.97

White Asparagus 0.99 lb @ $5.00/2 lb = $2.48

Mushrooms 5 oz @ $0.99 = $0.99

Yellow Bananas 1.25 lb @ $0.69/lb = $0.86

Yellow Peaches 1.47 lb @ $4.00/2 lb = $2.94

Total = $37.59

I did have carrots at home and they did go in my juice. I also used one of the Italian Squashes and mushrooms for dinner. The bananas were used for snacking. So my amounts are not perfect, but a just a good estimate of the costs. I still have some garlic left in the fridge as well as a small chunk of the ginger. Also we use the top of the asparagus for dinner and the rest for juicing.

The amount of juice I was able to get out of all the fruits and vegetables was 145 ounces. So $37.59 / 145 = $0.26  around per ounce. So 16 ounces of fresh juice for one meal would be $4.16, cheaper then a value meal at a fast food restaurant.

Lloyd has discovered that the juicer used does make a difference in the amount of juice obtained from the fruits and vegetables. He recommends a 1200 watt juicer. We are using the Breville BJE820XL Dual Disc Juice Processor which Lloyd has had for a couple years. He has seen friends purchase cheaper models of juicers that either break within a few months or just do not produce as much juice.

——

This post is part of my 2012 RA Twist on Project 365. Please help support Rheumatoid Patient Foundation by making a donation today.  I do not have to eat well to lose weight  learn more about Rheumatoid Autoimmune Disease (also called Rheumatoid Arthritis or RA).

Leave a Reply

Get Updates
Rheumatoid Awareness Day
The first Rheumatoid Arthritis Awareness Day will be held on February 2, 2013 for patients with Rheumatoid Disease previously known as Rheumatoid Arthritis.Rheumatoid Awareness Day More information can be found at RPF Rheumatoid Awareness Day
Rheumatoid Arthritis Foundation
Help Find A Cure & Learn more about Rheumatoid Arthritis
Project RA Twist
January 1st, 2012 I began a new Project 365 with a RA Twist to help support awareness of Rheumatoid Arthritis, a disease I have suffered with since December of 2003.Go to RA Twist rules for Project 365 to find out about the RA Twist. I am placing this badge in my sidebar to help spread awareness about Rheumatoid Arthritis. If you choose to do a Project 365 with a RA Twist, please consider placing an RPF badge on your blog as well. Thank you!
Follow Me On
Facebook Fans